Brambory smažené

Brambory smažíme na takových tucích, které snesou vysoké teploty. Je to olej, sádlo nebo 100 % tuk. Nejvhodnější je olej. Jednak nejméně ze všech tuků přijímá cizí pachy, jednak, není-li přepálen, můžeme v něm smažit víckrát. Nadto potraviny při smažení olej nejméně pohlcují, to znamená, že při smažení se tak rychle nezmenšuje jeho objem, jako je tomu u ostatních tuků. Olejem na smažení nikdy nemáme šetřit, neboť čím více oleje, tedy čím vyšší vrstva, v níž budeme smažit, tím rychleji a stejnoměrněji se brambory osmaží. (Tato zásada platí i pro ostatní tuky.) Na jedno smažení spotřebujeme asi 15 až 20 % oleje.
Smažíme vždy v hlubší nádobě, kterou naplníme tukem jen do poloviny.

Brambory se smaží nejlépe v drátěném košíčku, jehož průměr má být jen o centimetr menší než je průměr nádoby s tukem a do které košíček s brambory ponoříme. Výhoda smažení v drátěném košíčku záleží v tom, že vysmažené brambory můžeme pak najednou z tuku vyjmout.

Štítky:  ,

Zanechat komentář

Můžete využít následující html tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>