Rýže vařená

Poměr: 30 dkg rýže, 2 ½ litru vody, sůl a 5 dkg másla.

Postup: Do hrnce nalijeme vodu, osolíme a přivedeme do varu. Přebranou rýži spaříme horkou vodou, vložíme do vařící osolené vody a za občasného míchání vařečkou vaříme 18 – 20 minut (podle druhu rýže).
Uvařenou rýži scedíme, dáme síto, tekoucí studenou vodou rychle propláchneme a necháme dobře odkapat. V kastrolu rozpustíme máslo, vložíme do něj uvařenou rýži a krátce podusíme. Při dušení rýži občas vidličkou načechráváme. Je-li třeba, rýži ještě přisolíme.
Obměna: Uvařenou, studenou vodou přelitou a dobře odkapanou rýži můžeme vysypat na ubrousek položený na plechu, rozhrnout, v troubě při mírném ohni asi 10 minut vysušit a před podáváním promíchat rozpuštěným máslem.
Podáváme jednak jako přílohu k vaječným pokrmům, k masům a k drůbeži v různých úpravách, k rybím a korýším pokrmům, jednak z ní upravujeme rizota.

Pro 6 osob.

Úprava trvá 30 minut.

Štítky:  ,

Zanechat komentář

Můžete využít následující html tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>