Kamenáč dušený s rajčaty

Poměr: 6 porcí kamenáče po 15 dkg, 6 dkg másla, 4 dkg cibule, 15 dkg rajčat, ½ stroužku česneku, sůl, trochu zelené petržele a tymiánu, 1 bobkový list, mletý pepř, rybí nebo zeleninový vývar, 4 dkg moučného másla, tj. 2 dkg másla prohněteného s 2 dkg hladké mouky, 3 dkg čerstvého másla a 15 dkg dušených žampiónů.

Postup: Připravené porce kamenáče si půl hodiny marinujeme (viz Marinování ryb, č. 982). V kastrolu rozpustíme máslo, do něho vložíme drobně nakrájenou cibulku a oloupaná, na plátky nakrájená rajčata, půl stroužku česneku utřeného se solí, rozsekanou zelenou petržel, trochu tymiánu a bobkový list. Na to položíme porce marinované, osolené a opepřené ryby, zalijeme vývarem, zakryjeme pokličkou a přivedeme zvolna do varu. Jakmile se vývar začne vařit, pokličku odstraníme, rybu zakryjeme pergamenovým papírem potřeným máslem a v troubě do měkka udusíme. Udušené porce ryby pak opatrně přendáme do jiného kastrolu a postavíme do tepla. Šťávu procedíme, do dvou třetin vyvaříme, pak zahustíme moučným máslem a upravenou omáčku nakonec zjemníme čerstvým máslem. Porce ryby upravíme na nahřátou mísu, připravenou omáčkou je přelijeme, obložíme dušenými kloboučky žampiónů a zelenou petrželí ozdobíme.
Poznámka: Při dušení ryby můžeme do vývaru přilít též bílé víno.
Podáváme jako teplý mezichod nebo jako samostatný pokrm.

Příloha: Vařené brambory.

Pro 6 osob.

Úprava trvá i s marinováním ¾ hodiny.

Zanechat komentář

Můžete využít následující html tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>