Hlemýždí vaření

Poměr: 24 očištěných hlemýždích tělíček (viz recept Čištění hlemýžďů, č. 1042), 2 litry hovězího nebo telecího vývaru, trochu tymiánu a šalvěje, asi 1/16 litru oleje a citrónová šťáva.

Postup: Očištěná tělíčka hlemýžďů dáme do hrnce, zalijeme hovězím nebo telecím vývarem a uvaříme do měkka. To trvá 2 ½ až 3 hodiny. Než tělíčka změknou, vývar okořeníme tymiánem a šalvějí. Uvařené hlemýždě urovnáme na mísu, ještě za tepla je pokapeme olejem a citrónovou šťávou a ozdobíme zelenou petrželí.
Obměna: Uvařené hlemýždě můžeme nechat ve vývaru vychladnout. Do vyvařených a vysušených ulit nalijeme trochu vychladlého vývaru, pak do nich zastrčíme vychladlá tělíčka hlemýžďů, petrželovým máslem je uzavřeme a povrch tohoto uzávěru posypeme strouhanou houskou. Potom nasypeme do kastrolu sůl, do ní posadíme naplněné ulity otvorem nahoru, vložíme do horké trouby a asi 10 minut je zahřejeme. (Místo do soli je můžeme také posadit do tzv. hlemýždí mísy. Děláme to proto, aby obsah ulit nevytekl.)
Podáváme jako teplý předkrm nebo jako mezichod, anebo jako lahůdku.

Příloha: Bílý chléb, křen nebo jako jablečný křen, jemný zeleninový salát apod.

Pro 6 osob.

Úprava trvá 3 – 4 hodiny.

Zanechat komentář

Můžete využít následující html tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>