Zeleninové karbanátky a krokety

Připravujeme je buď z jednoho druhu zeleniny, nebo ze směsí. Zeleninu předvaříme nebo do poloměkka podusíme. Přidáváme také houby nebo zbytek pečeného či vařeného masa. Směs spojujeme strouhanou houskou a vejci, ale nejlepší způsob je spojit ji hustým bešamelem s vejci. Pro některé druhy zeleniny připravujeme bešamel s příchutí cibule: nejdříve dusíme cibuli v másle a pak přidáme mouku a mléko. Tento bešamel je vhodný pro kapustové, špenátové a zelné karbanátky a pro směsi zeleniny. K zeleninám jemným, jako je květák, brukev, mrkev, brokolice, přidáváme bešamel bez cibule a kořeníme muškátovým květem a petrželovou natí.

K polovychladlému bešamelu přidáváme žloutky, bílky použijeme na obalení. Vhodné je přidat buď do bešamelu, nebo do strouhané housky k obalení (nebo do obojího) strouhaný sýr.

Zeleninu usekáme nebo na strojku umeleme, chutnější je zůstane-li v menších kouscích, spojíme bešamelem a tvoříme tvary: karbanátky, krokety nebo kotlety. Obalíme je v mouce nebo ve strouhané housce, pak v rozšlehaných bílcích, nastavených 2 lžícemi vody nebo mléka a znovu ve strouhané housce. Klademe je do rozpáleného tuku a smažíme na středně silném ohni. Není-li tuk dostatečně rozpálen, vsákne jej mnoho do pokrmu. K nadměrnému vsáknutí tuku dochází také, vynecháme-li obalení v bílcích.

Zanechat komentář

Můžete využít následující html tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>