Velikosti prostírání

Ubrusy kupujeme podle velikosti desky stolu, jejíž okraje mají o 30 cm přesahovat. Pro hlavní jídlo volíme ubrus damaškový nebo plátěný s paličkovou krajkou nebo s jednoduchou výšivkou, jak je ve velmi vkusném provedení přinášejí naše prodejny Ústřední lidové a umělecké výroby a ÚVA. Takové prostírání je i vhodným svatebním dárkem. Jmenované prodejny přinášejí i moderní prostírání anglické.

V cizině se kromě malých pokrývek používá i pruhů, které postačí pro dvě osoby sedící proti sobě nebo vedle sebe. Z téhož materiálu jsou zhotoveny i ubrousky.

Potřebné rozměry jednotlivých pokrývek zjistíme tak, že rozložíme talíř a příbory. To vše má spočívat na jedné pokrývce. Je-li stůl dostatečně velký, zhotovíme jednu pokrývku o něco větší než ostatní a prostíráme ji na jednu stranu stolu. Na ní pak klademe mísy s pokrmy. Tuto pokrývku můžeme použít i na příruční stolek. Není chybou, máme-li všecky pokrývky  30 x 40 cm. Pořizujeme-li pruhy pro 2 osoby je jejich šíře 45 cm a délka je o něco větší než délka stolu, aby pokrývka přesahovala jeho hrany; přibližná délka je asi 110 cm. Pruhy pro dvě osoby prostíráme buď po šířce stolu – osoby sedí proti sobě, nebo po délce stolu – pro osoby sedící vedle sebe. Ubrousky mají rozměry asi 35 x 35 cm. Materiál je silnější plátno, na okrajích třepené nebo lemované. Lemování může být odlišné barvy nebo jemného vzoru. Nevhodná je krajka. Prostírání má být přizpůsobeno barvě používaného nádobí.

Pro každodenní prostírání můžeme použít za stejného materiálu zhotovená pouzdra na ubrousky, do nich pak vkládáme ubrousky zbylé od jednotlivých souprav, u kterých již ubrusy dosloužily. Na pouzdra vyšijeme různé značky, aby si každý svůj ubrousek poznal. Tyto obaly jsou pro úschovu ubrousků hygieničtější než obvyklé kroužky.

Pro malé pohoštění mohou mít pokrývky též tvar oválu, nebo kruhu, nebo je přizpůsobíme celkovému ladění slavnostního prostření stolu, viz velikonoční stůl. Okraje kruhových pokrývek pak jednoduše obháčkujeme nebo olemujeme úzkou lemovkou či „zoubky“. Používáme-li pokrývky z lýka či jiného pletiva, musíme je často umývat.

Zanechat komentář

Můžete využít následující html tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>