Každodenní stůl prostřeny k obědu nebo k večeři

Je-li rodina zaměstnána, sejde se obvykle až k večeři. Je správné, věnují-li rodiče stolování dostatečnou péči, neboť se dostává dětem základní výchovy ve stolování, která se jim pak stane samozřejmostí.

V některých rodinách stolují v kuchyni, ve zvlášť zařízené části. Zde je možnost ponechat pokrmy na plotně pro další doplnění. Stolujeme-li v obývacím pokoji, přistaví si hospodyně k jídelnímu stolu, menší stolek, na kterém ponechá pokrmy v nádobách, aby odpadlo časté odbíhání od stolu.

I při každodenním stolování zachováváme pravidla při stolování obvyklá, aby mohl kdykoliv ke stolu přisednout host. Prostíráme tak, že klademe mělké a hluboké talíře asi 3 cm od okraje stolu. Vpravo od talířů dáme sklenici. Nosíme-li pivo z hostince pro dospělé osoby v půllitrech, stavíme pod ně podložky z lýka. Misku na kompot s podtalířkem nebo talířek na salát klademe vlevo. (Úspornější je přinést na podnosu naplněné talířky až s hlavním chodem). K levé straně talíře položíme vidličky hroty nahoru, vpravo nůž ostřím k talíři a vedle lžíci špičkou nahoru. Vlevo od vidličky položíme ubrousek. Podáváme-li moučník, klademe dezertní vidličku a lžičku nad talíře, stejně nožík na ovoce. Klademe je v tom pořadí, jak je do ruky uchopíme, tedy nůž střenkou k ruce pravé, vidličku držadlem k ruce levé, lžičku s držadlem k ruce pravé. Podáváme-li polévku v šálcích nebo miskách s podtalířky, klademe plochý talíř před stolující až po odnesení šálku. V šálcích přinášíme polévku na podnose, do hlubokých talířů ji naléváme u stolu. Mísu s polévkou si postaví matka k pravé ruce a stolující jí podávají talíře k naplnění. Prázdné nádobí odnášejí ze stolu odrostlejší děti, aby matka mohla podat další jídlo talíře kladou na podnos, příbory položí vedle. Při podávání moučníků sklízíme ze stolu slánku a košíček s chlebem.

Řekneme-li, že se u stolu sklízejí nádobí odrostlejší děti, neznamená to, že vstanou a překotně sklízejí stůl. Takový zmatek by byl nesprávný. Je-li v rodině více dětí, určí matka, který týden má které „službu“, to znamená, prostření stolu, obstarání a nalití nápojů a sklízení nádobí.

Zanechat komentář

Můžete využít následující html tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>