Vánočka

Poměr: ½ kg polohrubé mouky, 3 dkg kvasnic, 8 dkg moučkového cukru, 10 dkg másla, 2 žloutky, ½ dkg soli, trochu citrónové kůry, 3/16 litru mléka, lžička pečícího prášku, 5 dkg rozinek, 3 dkg mandlí, 3 dkg citronátu a 1 vejce na potření.

Postup: Do misky dáme kvasnice, posypeme lžičkou moučkového cukru a vařečkou mícháme, až se kvasnice rozpustí. K tomu přidáme 8 dkg mouky, 1/16 litru vlahého mléka a vše rozmícháme v řidší kvásek, který posypeme trochou mouky, přikryjeme ubrouskem a necháme na teplém místě zkynout. Do mísy nasypeme zbylou mouku, přidáme k ní prášek do pečiva, cukr, sůl, nastrouhanou citrónovou kůru, dobře promícháme a pak do středu mouky uděláme důlek, do něhož dáme žloutky a zkynutý kvásek. Postupně zbylým mlékem promícháme vše v těsto a nakonec k němu přidáme rozinky, nakrájené mandle, citronát a řídké vlahé máslo. Těsto dobře propracujeme a necháme je zkynout. Zkynuté těsto rozdělíme na připraveném vále na dva stejné díly. Jeden díl pak opět rozdělíme na tři stejně těžké kusy a druhý díl na pět stejně těžkých kusů. Z těchto kusů těsta vyválíme prameny stejně dlouhé. Tři stejně silné prameny spleteme, upletený cop přendáme opatrně na pomaštěný papír, položený na plechu, po délce středem copu promáčkneme mělký žlábek a potřeme jej bílkem. Tři tenčí prameny opět pletením spojíme a položíme na první pletivo. Střed po délce trochu promáčkneme a potřeme bílkem. Poslední dva tenčí prameny stočíme a položíme na pletivo a jejich konce podsuneme vánočku. Upletenou vánočku necháme asi ½ hodiny kynout. Pak ji potřeme rozšlehaným vejcem, popř. posypeme sloupnutými na plátky nakrájenými mandlemi a vložíme do trouby. Zprvu pečeme prudčeji, dopékáme pomaleji, celkem asi ¾ hodiny. Před dopékáním chráním povrch vánočky mastným papírem.
Z tohoto těsta můžeme upravit také velikonoční bochánky; z vykynutého těsta utvoříme dva kulaté bochánky, které položíme na tukem potřený papír položený na plechu. Po vykynutí potřeme bochánky rozšlehaným vejcem a necháme zaschnout. Potom je na povrchu uprostřed křížem mělce nakrojíme nebo nůžkami nastřihneme a pečeme asi půl hodiny.
1 vánočka (nebo 2 velikonoční bochánky).

Úprava trvá 3 hodiny.

Zanechat komentář

Můžete využít následující html tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>