Příprava zajíce

Při koupi zajíce dáme přednost zajíci střelenému na předek, protože tak zůstává neporušena zadní část, která je cennější. Není výhodné koupit starého zajíce, který má tuhé maso a vyžaduje dlouhou dobu vaření. Stáří zajíce zkoušíme natrhnutí slechu; mladý zajíc má slechy tenké jako papír. Po přinesení domů zajíce ihned vyvrhneme, tj. zajíce pověsíme za hlavu a vyvrhneme střeva do podložené nádoby. Tak předejdeme znehodnocení okolního masa. Čerstvě střeleného zajíce necháme několik dnů v kůži viset a stáhneme ho teprve před přípravou.

Zajíce zavěsíme na zadní běhy, kůží kolem běhů a vnitřní straně stehen až k řiti nařízneme, ostrým nožem ji od masa uvolňujeme a levou rukou ji stahujeme. Plecka z kůže vysuneme a odkrojíme u předních běhů kůži. Kolem slechů a očí kůži nařízneme. Dokud je zajíc zavěšen, vyjmeme i vnitřnosti.

Staženého a vyvrženého zajíce položíme na desku, nůžkami  na drůbež odstřihneme hrudník, krk a hlavu. Oddělíme obě plecka; nejsou-li rozstřílená a krvavá, můžeme je upravit stejně jako maso zadní. Ze zajíce musíme odstranit veškeré sádlo, neboť při vaření odporně zapáchá. Zajíce položíme na hřbet a odstraníme ledvinky s tukem a močovody po celé délce. Pak zajíce obrátíme hřbetem nahoru a odstraníme nožem se zaoblenou špičkou obě blány po celém povrchu. Maso z předku upravujeme načerno nebo jako paštiku. Pro paštiku nesmí maso obsahovat krev, tu je nutno oškrábat a maso vypláchnout. Hřbet a kýty připravujeme pečené s přírodní nebo smetanovou omáčkou. Výborná je sekaná pečeně ze zajíce, kterou můžeme podat teplou i studenou.

Štítky:  

Zanechat komentář

Můžete využít následující html tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>