Nákup potravin

Potraviny nakupujeme buď do zásoby (vařivo, brambory, trvanlivé tuky, ocet, konzervy, mouka, cukr, koření),

Nebo nakupujeme potraviny čerstvé (maso, chléb, máslo, mléko, mléčné výrobky, zelenina, ovoce, vejce).

Potraviny do zásoby nakupujeme obvykle jednou za měsíc nebo za dva týdny. Všechny spotřebované potraviny si zaznamenáváme na kuchyňský blok, abychom na ně při nákupu nezapomněli. Je správné vysypat jeden kilogram vařiva do zásobníku v kuchyni a druhý kilogram uložit v sáčku do spíže. Velký nákup neobstaráváme ve špičkových hodinách, ale v době vhodnější, anebo si necháme připravit nákup podle seznamu do kabely. Zásadně nemají ženy z domácnosti nakupovat v době, kdy se vracejí domů ženy zaměstnané. Tato trocha ohleduplnosti by prospěla nám všem.

Špenát kupujeme nepřerostlý, mladý, jinak je trpký.

Okurky štíhlé a zelené, nezavadlé.

Květák bílý, s pevnou růžicí, nikdy nekupujeme žlutý nebo nafialovělý. Cibuli kupujeme raději drobnější. Lze ji jemněji nakrájet a máme-li menší spotřebu, nemusíme ji nechávat nakrojenou zbytečně osychat do druhého dne. Koupíme-li k jaru několik rašících cibulí a zasadíme je do květináče, máme stále po ruce čerstvou nať, bohatou na vitamín C. tímto způsobem pěstujeme i zelenou petržel, která je v kuchyni nepostradatelná a v obchodě se vyskytuje jen nepravidelně.

Zmrazenou zeleninu a ovoce nakupujeme až při cestě z nákupu domů, abychom ji mohli co nejdříve buď uložit do chladničky, nebo upravit teplem. Roztáním se znehodnocuje. Roztání zmírníme, zabalíme-li ji do několika listů novinového papíru.

Chléb a pečivo nebudeme ukládat holé do kabely nebo síťovky vedle lahví nebo dokonce vedle zeleniny a brambor. Síťovka je určená k nošení balíčků a nikoli nezabaleného pečiva. Na chléb a pečivo si pořídíme plátěný nebo igelitový sáček.

Zanechat komentář

Můžete využít následující html tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>