Kuřata nadívaná, pečená

Poměr: 3 menší nebo 2 větší kuřata, sůl, 10 dkg másla a trochu vývaru. Na nádivku: 6 a 2 dkg másla, kuřecí játra, 3 žemle, ¼ litru mléka, 1 žloutek, 1 vejce, trochu muškátového květu a zelená petržel, 4 dkg strouhané housky a sůl.

Úprava nádivky: V misce utřeme máslo do pěny, přimícháme k němu žloutek, vejce, ostrouhané, v mléce namočené, dobře vymačkané a prolisované žemle, trochu květu a jemně nakrájené petržele, sůl a strouhanou housku. Nakonec přimícháme do nádivky na másle opečená a jemně rozsekaná kuřecí játra. Do nádivky můžeme také přidat trochu sterilovaného zeleného hrášku nebo na másle podušené žampióny. Kuřata můžeme plnit také některou z nádivek, kterých se používá k nadívání telecího hrudí (viz č. 1109).
Postup: Z dobře očištěných, vykuchaných kuřat odsekneme hlavičky, holé krčky ohneme a zastrčíme do dutiny prsní. Kůži na prsíčkách opatrně nadzvedneme, prostor tak vzniklý vyplníme nádivkou a pak zašijeme. Je-li kůžička potrhaná, naplníme nádivkou pouze dutinu břišní. Kuřata pak osolíme, svážeme (viz č. 1203) a pečeme je na másle ve středně horké troubě do zlatorůžova celkem tři čtvrti až jednu hodinu. Při pečení je občas poléváme vypečenou šťávou a podle potřeby přiléváme ke šťávě trochu vývaru. Menší z upečených kuřat rozpůlíme a větší nakrájíme na čtvrtky, upravíme je na mísu a ozdobíme hlávkovým salátem nebo zelenou petrželí. Šťávu z kuřat podáváme zvlášť v omáčníku.
Podáváme jako hlavní chod.
Příloha: Vařené brambory maštěné máslem a sypané sekanou petrželí, nebo rýže risipisi a saláty ze syrové zeleniny nebo kompot.

Pro 6 až 8 osob.

Úprava trvá 1 ½ hodiny.

Zanechat komentář

Můžete využít následující html tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>