Jídelní soupravy

Stolnímu nádobí, sklu a příborům věnujeme již při nákupu velkou péči. Jsou to předměty, kterých budeme používat řadu let. Kdybychom podlehli chvilkové módě, nebo si vybírali ukvapeně, brzy by nás koupené předměty omrzely. Jídelní soupravy mají ustálený počet mís a talířů, pouze tvarově podléhají změnám. Tyto změny jsou patrny hlavně na talířích. Nyní má hluboký talíř spíše podobu misky a podává se vždy s příslušným podtalířem. Plochý talíř nemá obvyklé rýhy kolem dna.

Kompletní jídelní souprava má vždy dvojnásobný počet mělkých talířů a talířky dezertní, kterých by měl být rovněž dvojnásobný počet, pro podávání předkrmů a dezertů. Mísy na maso mají většinou oválný tvar. Pro menší množství používáme mísu malou, pro drůbež nebo maso bohatě obložené mísu větší. Přílohy, jako brambory a knedlíky, dáváme na hlubší mísu kruhového tvaru, na mísu hranatou zeleninu nebo zelí, bramborové saláty apod. Dvě ploché mísy kruhového tvaru používáme na moučníky nebo na studený nářez a menší mísu na sýry.

K této soupravě používáme skleněné soupravy na kompot s hlubší a hlubšími talířky a mísu plochou s plochými talířky na salát. Ze skla máme též ploché mísy na dorty a obdélníkové mísy na řezy nebo chlebíčky.

Tím jsme vyčerpali kompletní jídelní soubor, bez něhož se domácnost, která žije běžným společenským životem, neobejde. Radit nově se zařizujícím manželům, aby si pořídili jen to nejnutnější k denní potřebě, by bylo neodpovědné.

Je samozřejmé, že s tímto nádobím a sklem budeme zacházet opatrně a budeme je šetřit, neboť nemáme obvykle možnost dokoupit rozbité kusy. Proto si pro běžné denní stolování pořídíme hladké bílé ploché i hlubší talíře, a dvě až tři různě velké mísy z varného skla nebo porcelánu, které můžeme použít bez poklice i jako zapékací nádobí nebo na přípravu polévky. K čistě bílým talířům lze dokoupit bílé oválné mísy bez dekoru na maso a hlubší mísy na přílohy. Skleněné mísy na salát i kompot koupíme hladké, nebo koupíme je samotné talířky, na které upravujeme jednotlivé porce. Sklenky pořizujeme rovněž hladké, které lze dokupovat.

Čajové soupravy pro hosty kupujeme kompletní a žádáme vždy důsledně i dezertní talířky, které mají být samozřejmou součástí čajové soupravy. Bohužel, návrháři na ně obvykle zapomínají. Dezertní talířky z jiného materiálu nebo ze skla porušují vzhled prostřeného stolu.

Pro každodenní potřebu vyhovují dobře šálky širších tvarů, které je možno dokupovat, malá konvice na čajovou esenci a konec na vodu. Jsou-li jmenované kusy nádobí vkusné, může odpadnout i dříve jmenovaná kompletní souprava. Koupíme pak soupravu na bílou kávu a na moka.

Štítky:  

Zanechat komentář

Můžete využít následující html tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>