Houskový knedlík (bez kypřidla nebo kypřený pečivovým práškem)

Poměr: 40 dkg hrubé mouky, 3 žemle, 1 až 2 dkg másla, 1 vejce, nebo 2 žloutky, asi 5 dkg soli, ¼ litru svařeného, vychladlého mléka nebo ¼ litru sodovky (popř. 3 g pečivového prášku).

Postup: Žemle ostrouháme, nakrájíme na kostičky, v pánvi na rozpáleném másle je slabě osmažíme a necháme vychladnout. Pak do mísy nasypeme prosátou mouku, přilijeme v mléce rozkvedlané vejce nebo žloutky a rozpuštěnou sůl a vařečkou propracováváme tak dlouho, až vznikne hladké, lesklé těsto, které se odděluje od vařečky. Potom přidáme osmaženou housku a stejnoměrně ji promícháme do těsta.
Nepospícháme-li s přípravou knedlíků, pak povrch těsta slabě poprášíme moukou, zakryjeme ubrouskem a necháme půl hodiny odpočinout; knedlíky jsou pak chutnější. Potom těsto rozdělíme na dva díly, z kterých na vále moukou slabě poprášeném utvoříme dvě podlouhlé šišky-knedlíky, vložíme je do vařící osolené vody a pomalu 25 minut vaříme. Při vaření knedlíky obrátíme. Uvařené knedlíky vyjmeme z vody a ihned nakrájíme na plátky.
Obměny: Použijeme-li k zadělávání těsta do sodovky, pak ji nerozkvedláme s vejcem, ale přidáme obojí do těsta odděleně a těsto nenecháme odpočinout, ale ihned je zpracujeme a zaváříme. Vezmeme-li na kypření těsta pečivový prášek, musíme jej dobře promísit s moukou. Necháme-li však těsto odpočinout, pak pečivový prášek promísíme jen s trochou mouky a tuto směs zpracujeme až do odpočinutého těsta.
Podáváme jako příkrm k masům, drůbeži, zvěřině, zelenině apod.

Pro 6 osob.

Úprava trvá ¾ až 1 hodinu.

Zanechat komentář

Můžete využít následující html tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>