Dort oříškový

9 bílků, 30 dkg moučkového cukru, 10 dkg oříšků, 6 dkg polohrubé mouky, máslo na pomaštění papíru

Na krém: ¼ kg másla, 12 dkg pískového cukru, 2 žloutky, 3 lžička kávového extraktu, vanilka

 Oříšky lehce opražíme, v utěrce odhrneme slupky a oříšky ustrouháme. Smícháme je s moukou. Na polopergamenový papír nakreslíme 4 kruhy, papír vložíme na plechy a silně pomastíme. Z bílků ušleháme tuhý sníh, po částech do něho zašleháme cukr a lehce zamícháme oříšky s moukou. Směs natřeme na papír asi ¾ cm vysoko. Pečeme při mírném ohni. Po upečení položíme pláty opatrně na vál papírem nahoru, lehce papír navlhčíme a po chvíli sloupneme. Vychladlé pláty plníme kávovým máslovým krémem. Povrch potřeme též krémem a posypeme hrubě usekanými oříšky.

Příprava krému: cukr svaříme na řetěz (nahusto svařený cukr foukneme malým drátěným očkem, až se utvoří řetěz bublin), nalijeme do žloutků, utřeme a přidáme do pěny utřené, kávovým extraktem ochucené máslo. Krém době našleháme.

 

 Vejce, 11 dkg moučkového cukru, 15 dkg strouhaných oříšků, ½ l šlehačky, plná lžíce moučkového cukru, kousek čokolády

 

Menší dortovou formu vymastíme a vysypeme hrubou moukou. Žloutky utřeme s cukrem na hustou pěnu a do ní přimícháme asi polovinu strouhaných oříšků. Z bílků ušleháme tuhý sníh a lehce jej přimícháme do utřených žloutků střídavě s druhou polovinou oříšků. Těsto naplníme do formy a pečeme v mírně teplé troubě asi 20-30 minut.

Vychladlý dort rozkrojíme, naplníme oslazenou šlehačkou, kterou dáme i na horní plochu dortu a vidličkou ozdobně rozbrázdíme. Povrch šlehačky posypeme hoblovačkami z čokolády. Čokoládu buď nastrouháme na okurkovém struhadle, nebo nakrájíme škrabkou na brambory.

 

6 vajec, 22 dkg cukru, 7 dkg bílé vláčné žemle, 15 dkg strouhaných ořechů, vanilka, máslo na formu

Krém: 15 dkg másla, 15 dkg cukru, trochu silné kávy

 

Žloutky třeme s polovinou cukru do pěny. Strouhané ořechy smícháme se strouhanou žemlí. Z bílků ušleháme tuhý sníh po částech do něho zašleháme cukr a lehce přimícháme utřené žloutky i strouhané ořechy. Dortovou formu silně vymastíme tuhým máslem, vysypeme hrubou moukou a těsto do ní urovnáme. Pečeme v nepředehřáté troubě asi 30 minut. Prochladlý dort naplníme krémem. Potřeme jej i navrchu a posypeme strouhanými ořechy.

Zanechat komentář

Můžete využít následující html tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>