Sekaná pečeně ze zaječího masa

Poměr: 30 dkg vykostěného zaječího masa z přední půlky, zaječí játra, plíce a srdce, 25 dkg prorostlého vepřového masa, 12 dkg slaniny, 2 žemle, asi ¼ litru mléka, 1 až 2 vejce, sůl, trochu mletého pepře a majoránky, 4 dkg cibule, zelená petržel, 3 až 6 dkg sádla a trochu vývaru ze zeleniny, v němž jsme vyvařili kosti ze zajíce.

Postup: Očištěné a omyté zaječí a vepřové maso i s vnitřnostmi umeleme dvakrát na strojku. Umleté maso dáme do misky, přidáme sůl, koření a dobře propracujeme. Potom k masu přidáme v mléce namočené, vymačkané a na strojku umleté žemle, vejce, na kostičky nakrájenou cibuli a jemně rozsekanou zelenou petržel, obojí zeleninu osmahnutou na 3 dkg sádla a dobře vše promícháme.
Na prkénku posypaném strouhanou houskou utvoříme ze směsi dva obdélníky, podélně na ně rozložíme slaninu, nakrájenou na dlouhé hranolky, pak obdélníky svineme a utvoříme z nich podlouhlé šišky, které dáme na pekáč do rozpáleného sádla a v horké troubě je pečeme asi hodinu. Při pečení sekanou občas poléváme vypečenou šťávou a podle potřeby přiléváme trochu vývaru. Pečenou sekanou vyjmeme, šťávu z větší části vysmahneme a zbylou šťávu s tukem zaprášíme moukou, osmahneme, podlijeme vývarem, povaříme, přisolíme a procedíme. Zaječí sekanou nakrájíme na porce, dáme je na talíře, podlijeme trochou šťávy a ozdobíme kolečkem citrónu, na které jsme dali hromádku brusinkového kompotu.
Obměna: Šťávu můžeme také zahustit 2 dl kyselé smetany, smíchané s 2 dkg polohrubé mouky, kterou pak povaříme a procedíme.
Podáváme jako hlavní chod.
Příloha: Bramborová kaše a houby nakládané v octovém nálevu, nebo knedlíky a červené zelí. – Podáváme-li sekanou se smetanovou omáčkou, volíme jako přílohu knedlíky a brusinkový nebo rybízový kompot.

Pro 6 osob.

Úprava trvá 1 ½ hodiny.

Zanechat komentář

Můžete využít následující html tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>