Bratislavské rohlíčky

Poměr: 22 dkg hladké mouky, 8 dkg másla nebo rostlinného tuku, 5 dkg pískového cukru, 1 dkg kvasnic, 1 žloutek, nepatrně soli, 1/16 litru mléka, trochu květu a citrónové kůry. – 1 vejce na potření rohlíčků a trochu tuku na plech.

Nádivka: 4 dkg nastrouhaného perníku zvlhčíme lžící mléka, přidáme 10 dkg nastrouhaných vlašských ořechů, 5 dkg medu a dobře promícháme.

Postup: Mouku prosijeme na vál, uprostřed uděláme důlek, dáme do něj kvasnice utřené s cukrem, žloutek, máslo, sůl, trochu květu a nastrouhané citrónové kůry a se studeným mlékem zaděláme tužší těsto. Dobře propracované těsto necháme v chladu nebo v chladničce asi ½ hodiny odpočinout. Potom z těsta děláme kuličky asi 3 dkg těžké a rozválíme je na suchém vále do tvaru oválků asi 3 mm silných. Z nádivky, která musí být těstovitě hustá, uděláme šišky velikosti malíčku a položíme je na střed oválků z těsta. Okraje potřeme rozšlehaným bílkem a zatočením tvoříme rohlíčky, které klademe na pomaštěný plech, potřeme je žloutkem a necháme je asi ¾ hodiny kynout ve studené místnosti. Vykynuté rohlíčky opět potřeme žloutkem a po zaschnutí je pečeme v horké troubě asi 10 – 15 minut.
14 rohlíčků.

Úprava trvá, mimo dobu potřebnou k vykynutí, asi 40 minut.

Zanechat komentář

Můžete využít následující html tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>