Brambory pečené na tuku

Poměr: 1,50 kg brambor, 10 až 12 dkg sádla nebo oleje a sůl.

Postup: Brambory můžeme péci několika způsoby a to:

a) Brambory omyjeme a oškrábeme nebo oloupeme. Menší rozčtvrtíme a větší nakrájíme asi na 6 stejně velkých kousků. Nakrájené brambory dáváme do studené pitné vody, aby nezčernaly. Nemáčíme je však dlouho. Před úpravou osušíme brambory v čisté utěrce. Ve větším kastrole rozpálíme tuk, vložíme do něj osušené, nakrájené syrové brambory, zakryjeme pokličkou a na prudkém ohni je za občasného obracení do zlatožluta na všech stranách opečeme. Opečené brambory dáme na síto, a když tuk odkapal, brambory osolíme a ihned podáváme.

b) Brambory oloupeme, pak nakrájíme na plátky asi ½ cm silné nebo na větší kostky a vkládáme je prozatím do vody, aby nezčernaly. Potom ve větším kastrole rozpálíme tuk, do něho poklademe vedle sebe osušené syrové plátky nebo kostky brambor a buď osolené, nebo neosolené, zakryté pokličkou, na prudkém ohni po obou stranách do zlatohněda opečeme. Hotové brambory vyjmeme dírkovanou lopatkou, je-li třeba, osolíme a ihned podáváme.

c) Větší brambory oloupeme, nakrájíme na plátky asi půl centimetru silné a v troubě na pekáči je nezakryté po obou stranách opečeme do zlatohněda v rozpáleném tuku. Brambory můžeme buď před pečením, nebo až po upečení osolit a posypat kmínem.

d) Menší brambory ve tvaru rohlíčků dobře omyjeme, vložíme do hrnce, přelijeme vařící osolenou vodou a asi 10 minut povaříme. Potom je oloupeme a ponechané v celku osolíme, obalíme je lehce v hladké mouce a v kastrole na rozpáleném tuku, zakryté pokličkou, na všech stranách prudce do zlatohněda opečeme.
Poznámka: Brambory pečeme vždy jen v jedné vrstvě. Proto volíme na pečení širší nádobu. Tuk, který se při této úpravě obvykle nepřepálí, můžeme zužitkovat na další pečení brambor anebo na pečení karbanátků apod.
Takto upečené brambory se vzhledem i chutí téměř vyrovnají bramborům smaženým ve vyšší vrstvě tuku, tj. upraveným po francouzsku, navíc nevznikají odkrojky a úprava je ekonomičtější. Pečení brambor v kastrole na plotně trvá asi 10 minut a v troubě asi 15 minut.
Podáváme jako příkrm ke všem pečeným a smaženým pokrmům.

Pro 6 osob.

Úprava trvá 30 minut.

Štítky:  , ,

Zanechat komentář

Můžete využít následující html tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>