Bramborové hranolky smažené (Pommes frites)

Poměr: 2 kg velkých brambor, ¾ kg oleje a jemná sůl.

Postup: Z oloupaných syrových brambor nakrájíme asi 4 cm dlouhé a 8 mm silné hranolky, vkládáme je do studené vody, ale máčíme je v ní nejdéle 30 minut. Máčíme je proto, aby se z nich vyplavila část škrobu. Namočené hranolky postupně dobře osušíme v čisté utěrce, osušené vložíme do drátěného košíčku, který však smíme naplnit jen do poloviny. Košíček s brambory pak ponoříme do nepříliš horkého tuku (asi 140 °C) a necháme jej v něm tak dlouho, až se brambůrky napolo uvaří. Nesmějí se však dostat barvu. Potom košíček s brambůrky vyjmeme a necháme je vychladnout. (Takto v oleji předvařené brambůrky můžeme uchovat v chladu na několik hodin a pak teprve v poslední chvíli před upotřebením je dosmažit.) Vychladlé brambůrky s košíčkem vložíme do hodně rozpáleného oleje (asi 190 °C) a necháme je v něm tak dlouho, za občasného potřásání košíčkem, aby se neslepily, až brambůrky stejnoměrně zrůžoví. Pak je vyjmeme a dobře odkapané dáme do hlubší porcelánové misky, osolíme a natřásáním misky v ní hranolky obracíme. Hotové bramborové hranolky nesmíme přiklopit, protože by změkly. Musíme je ihned podávat.
Podáváme jako příkrm k minutkám upraveným z masa, jako jsou přírodní řízky, vepřové kotlety, srnčí žebírka, bifteky apod., dále pak k rostbífu, hovězí pečeni, k pečeným rybám, k masům a drůbeži pečeným na roštu a na rožni atp.

Pro 6 osob.

Úprava trvá 1 ½ hodiny.

Štítky:  ,

Zanechat komentář

Můžete využít následující html tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>