Vepřový bůček nadívaný pečený

Poměr: 80 dkg vepřového bůčku, sůl, kmín, 4 dkg sádla, vývar, 3 dkg másla a nádivka buď housková, nebo s hráškem (viz recept č. 1110), nebo masitá.

Nádivka masitá

Poměr: 1 žemle, 1/8 litru mléka, 10 dkg vepřového masa z plece, 15 dkg vepřových jater, 5 dkg slaniny, 2 dkg cibule, trochu muškátového oříšku, majoránky, mletého pepře a sůl.

Úprava nádivky: Žemli rozčtvrtíme, namočíme do mléka, a když zvlhne, vymačkáme ji. Maso z plece, játra, slaninu a cibuli na masovém strojku umeleme, dáme do misky, přidáme vymačkanou žemli a koření, osolíme a dobře vše promícháme. Připravenou nádivku postavíme na chvíli do chladu a pak používáme.

Postup: Bůček nejdříve opláchneme, osušíme, vykostíme, uděláme do něj otvor (viz „Telecí hrudí nadívané“, recept č. 1109) – otvor uvnitř osolíme, naplníme nádivkou a zašijeme. Naplněný bůček osolíme a kmínem posypeme jen na spodní straně (ne kůžičku). Do pekáče dáme sádlo, kosti a odřezky, položíme na ně připravený bůček kůžičkou dolů, podlijeme trochou vývaru a pečeme tak dlouho, až kůžička změkne, tj. asi za ¾ hodiny. Bůček pak obrátíme a kůžičku nakrojíme na úzké proužky nebo čtverečky, ubrouskem ji dobře osušíme a silně posolíme. Bůček pečeme dále asi ¾ hodiny (celkem jej pečeme asi 1 ½ hodiny). Při dalším pečení nesmíme kůžičku polévat šťávou, neboť bychom splachovali sůl a upečená kůžička by nekřupala. (Viz podrobný postup u receptu „Vepřová pečeně s kůrčičkou“, č. 1150.)
Upečený bůček vyjmeme, propícháme vidličkou, aby pára mohla uniknout, a po krátkém zchladnutí nakrájíme bůček na porce. Ze šťávy sebereme tuk, přilijeme k ní trochu vývaru, přidáme máslo, osolíme, povaříme a procedíme. Nakrájený bůček urovnáme do řady na nahřátou mísu, trochou upravené šťávy přelijeme a ozdobíme hlávkovým salátem nebo zelenou petrželí. Zbylou šťávu podáváme v omáčníku.
Podáváme jako hlavní chod.

Příloha: Vařené nebo opečené brambory, žemlový knedlík a saláty ze syrové zeleniny nebo kompot.

pro 6 osob.

Úprava trvá 2 hodiny.

Zanechat komentář

Můžete využít následující html tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>