Telecí plec vařená s houbovou omáčkou

Poměr: 75 dkg masa z telecí plece, 15 dkg kořenové zeleniny, 1 menší cibule, sůl, koriandr, voda, 3 dkg másla, 4 dkg cibule, 15 dkg čerstvých hub a trochu zelené petržele. Na jíšku 6 dkg másla a 6 dkg hladké mouky.

Postup: Maso omyjeme a vcelku, nejlépe svinuté a motouzem spirálovitě ovázané, vložíme do osolené vařící vody. Asi ½ hodiny je povaříme, pak přidáme očištěnou zeleninu a cibuli vcelku, koriandr a maso dovaříme do měkka. To trvá celkem 1 ¼ až 1 ½ hodiny.
Houby očistíme, nakrájíme na plátky a podusíme je na másle s cibulkou. Z másla a mouky si připravíme světlou jíšku, podlijeme ji asi ¾ litru vývaru z telecího masa, 20 minut povaříme, do omáčky vložíme podušené houby, znovu asi 10 minut povaříme, přisolíme, a nakonec přimícháme jemně rozsekanou zelenou petržel.
Z uvařeného masa odstraníme motouz, nakrájíme na porce, urovnáme je na nahřátou mísu, částí houbové omáčky přelijeme a zbylou omáčku podáváme v omáčníku.
Obměny: Houbovou omáčku můžeme zjemnit žloutkem, rozkvedlaným ve smetaně. Místo houbové omáčky můžeme použít omáčku maďarskou, smetanovou, kaparovou, rajčatovou apod. Místo telecího plecka můžeme vzít vykostěné telecí hrudí.
Podáváme jako hlavní chod.

Příloha: Vařené brambory, dušená rýže, těstoviny a salát ze syrové zeleniny. Také vařená nebo dušená zelenina je vhodným příkrmem.

Pro 6 osob.

Úprava trvá 1 ½ hodiny.

Zanechat komentář

Můžete využít následující html tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>