Pečení a úprava vaječných (přírodních) omelet

Zhotovení omelet je celkem jednoduché a snadné.
Nejdříve si připravíme vše potřebné, tj. teplý příkrm, popřípadě i náplň, teplé talíře apod., a pak teprve přistoupíme k úpravě omelet. Pamatujme na to, že postup práce musí být rychlý a oheň dostatečně silný.
Vejce vidličkou nebo metlou dobře rozšleháme se solí. Mají-li být omelety vláčnější, přidáme do rozšlehaných vajec lžičku mléka nebo smetany. Na pánvi, která musí být dokonale čistá, rozehřejeme tuk, na něj nalijeme vaječnou směs a mícháme ji na ohni širokou (kuchařskou) vidličkou tak dlouho, až začne kašovitě tuhnout. Pak míchat přestaneme a omeletu pouze na spodní straně ještě trochu opečeme. (Správně upečená omeleta musí být celistvá, navrchu ještě trochu řídká (mazlavá), vespod do zlatova zabarvená, kyprá, ne vysušená. Pánev s upečenou omeletou pak sejmeme s plotny a levou rukou lehce klepneme do držadla šikmo skloněné pánve tak, aby omeleta sklouzla až na okraj pánve. Pak omeletu s náplní nebo bez náplně vidličkou ze dvou stran přeložíme do středu, držadlo pánve uchopíme pravou rukou zespoda, rychle pánev obrátíme a omeletu vyklopíme na talíř. Upravená omeleta se má tvarem podobat rybě, má být ve středu širší a na koncích zúžená. Přetřeme-li povrch hotové omelety ještě máslem, dostane krásný lesk. Hotovou omeletu okamžitě podáváme; zchladne-li, ztrácí nejen kyprost, ale i jemnost.

Zanechat komentář

Můžete využít následující html tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>