Omelety s hroznovým vínem

Poměr na piškotovou hmotu: 4 vejce, 10 dkg polohrubé mouky, 7 dkg pískového cukru, 3 dkg másla a trochu citrónové kůry.
Poměr na pěnovou hmotu: 3 bílky, 2 žloutky, 5 dkg pískového cukru a trochu vanilky. – 30 dkg hroznového vína a trochu cukru na posypání; – ½ litru vanilkové omáčky (viz recept č. 1475).

Postup: Nejdříve upečeme piškotovou placku: v misce utřeme žloutky s polovinou cukru do pěny. K nim pak přidáme z bílků ušlehaný tuhý sníh, do kterého jsme zašlehali druhou polovinu cukru, zasypeme moukou a vařečkou opatrně promícháme. Nakonec přidáme nastrouhanou citrónovou kůru a lehce přimícháme rozpuštěné, vychladlé máslo. Tuto hmotu rozetřeme tenkým, dlouhým nožem na papír velikosti plechu a to asi 1 cm vysoko, přetáhneme i s papírem na suchý plech a pečeme ji rychle v horké troubě asi 10 až 15 minut. Upečenou placku ihned obrátíme vrchní stranou na slabě pomoučený vál nebo plech a papír opatrně stáhnutím odstraníme.
Vychladlou piškotovou placku nakrájíme na čtverec o průměru asi 8 cm a na do středu upravíme hromádky z opláchnutých vinných bobulí. Z bílků ušleháme tuhý sníh. Jakmile se tvoří hrudky, zašleháme do něj postupně cukr, pak přidáme žloutky a vanilku a vařečkou vše lehce promícháme. Hotovou pěnovou hmotu naplníme do sáčku s hvězdičkovitou trubičkou a hromádky vinných bobulí touto sněhovou hmotou spirálovitě zastříkáme (zakryjeme). Potom omelety poprášíme cukrem, přendáme špachtlí na plech a v hodně horké troubě povrch prudce do růžova ožehneme.
Podáváme teplé s teplou vanilkovou omáčkou.
Obměna: Místo vinných bobulí můžeme vzít meruňky, broskve, jahody apod.

Pro 6 osob.

Úprava trvá 1 ¼ hodiny.

Zanechat komentář

Můžete využít následující html tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>