Nákyp vanilkový

Poměr: 6 ½ dkg polohrubé mouky, 3/8 litru mléka, 5 vajec, 10 dkg pískového cukru, půl lusku vanilky nebo trochu vanilinového cukru, 6 ½ dkg másla. (Trochu tuku na vymazání a trochu cukru na vysypání ohnivzdorné mísy.)

Postup: Do kotlíku nebo do kastrolu vsypeme mouku a postupně k ní přiléváme za stálého míchání metlou mléko. K tomu pak přidáme 2 žloutky, 5 dkg cukru, vanilku a máslo, postavíme na mírný oheň a za stálého míchání směs asi 5 minut povaříme. Povařenou směs přendáme do porcelánové misky, vanilku odstraníme a směs vařečkou mícháme, až vychladne. Do vychladlé směsi přimícháme 3 žloutky a z bílků ušlehaný tuhý sníh, do kterého jsme zašlehali 5 dkg cukru. Mísu z ohnivzdorného porcelánu vymažeme tukem, vysypeme pískovým cukrem, naplníme připravenou hmotou a ve středně horké troubě pečeme asi 40 minut. Hotový nákyp pocukrujeme a ihned podáváme.

Za přílohu je vhodná ovocná omáčka.

Pro 8 osob.

Úprava trvá 1 ¼ hodiny.

Zanechat komentář

Můžete využít následující html tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>