Jablkový závin z lístkového těsta

Poměr: Lístkové těsto (viz recept č. 1429b). – Na náplň: ¾ kg jablek, 6 dkg očištěných rozinek, 8 dkg skořicového cukru, 2 cl rumu a kousek citrónové kůry. – Vejce na potření a cukr na posypání závinu.

Postup: Z lístkového těsta vyválíme obdélníkový plát silný asi 4 mm. Na prostředí třetinu tohoto plátu poklademe oloupaná a na tenké plátky nakrájená jablka, posypeme je rozinkami, skořicovým cukrem, nastrouhanou citrónovou kůrou a pokapeme rumem. Obě krajní třetiny plátu, které zůstaly prázdné, slabě potřeme máslem a pak jimi náplň zakryjeme. Oba konce závinu stiskneme a celý závin potřeme rozšlehaným vejcem. Přes závin ještě položíme křížem 6 pruhů z lístkového těsta asi 1 cm širokých, které závin nejen zdobí, ale zároveň jej udržují pohromadě, a rovněž je potřeme vejcem. Pak závin dáme na suchý plech a v horké troubě upečeme do zlatožluta. To trvá asi 30 minut. Upečený závin dostatečně pocukrujeme a prochladlý nakrájíme.

Pro 8 až 10 osob.

Úprava trvá, máme-li lístkové těsto hotové, asi 45 minut.

Zanechat komentář

Můžete využít následující html tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>